Povinné očkovanie pri ceste do USA zrušené

  • Post category:Aktuality

Povinné očkovanie do USA zrušené

2.5.2023 | Asistenčná služba ESTA
Dlho očakávaná zmena v cestách do USA je konečne tu. Povinné očkovanie pri ceste do USA je od 11.5.2023 zrušené pre všetkých. Týmto sa zároveň končia všetky obmedzenia pri ceste do USA súvisiace s pandémiou Covid-19.

V júni minulého roka Bidenova administratíva zrušila požiadavku na negatívny test na COVID pre ľudí, ktorí prichádzajú do USA letecky, ale naďalej vyžadovala očkovanie proti COVID-19 pre väčšinu zahraničných cestujúcich, podľa smerníc Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Tieto pravidlá zabránili napríklad srbskému tenisovému šampiónovi Novakovi Djokovičovi účasti na niektorých amerických turnajoch, keďže nie je očkovaný proti COVID-19, ale od 12. mája bude môcť voľne vstúpiť a hrať na významných amerických turnajoch, ako je U.S. Open. Ministerstvo vnútra USA v pondelok tiež oznámilo, že od 12. mája už nebude požadovať očkovanie proti COVID-19 ani predloženie dôkazu o očkovaní na požiadanie pre neamerických cestujúcich, ktorí vstupujú do Spojených štátov pozemnými hraničnými prechodmi alebo trajektmi.

Koniec obmedzení po 3 rokoch

Neočkovaní cestujúci si tak konečne môžu bez obáv naplánovať cestu do USA. A to po viac ako 3 rokoch obmedzení zo strany vlády USA. Pre mnohých Slovákov neprekonateľná podmienka – byť pred cestou do USA očkovaný bude definitívne zrušená. Z pohľadu podmienok USA síce stačilo mať očkovanie v minulosti absolvované a preukázať sa potvrdením (alebo QR kódom) a nemuselo teda byť už platné a ani účinné, veľa ľudí očkovanie neabsolvovalo a tak im po dlhú dobu zostávali brány USA zatvorené. Jedinou akceptovanou alternatívou bolo potvrdenie o kontraindikáciách ku vakcíne Covid-19 od lekára.

Na zrušenie povinného očkovania tlačili snáď okrem všetkých cestovných asosiácií v USA aj asociácie nákladných prepravcov z USA a Kanady, ktorým táto podmienka komplikovala bežné cesty neamerických vodičov kamiónov do USA. Posledný prezidentský výkaz bol predĺžený do 10.5.2023. Prezident Joe Biden na základe návrhu Snemovne reprezentantov USA a Senátu tento výkaz ďalej predlžovať nebude a tak jeho platnosť zanikne 10.5.2023. Od nasledujúceho dňa je teda zrušená aj táto posledná podmienka a tak sa brány USA otvárajú od 11.5.2023 všetkým bez obmedzení. Nezabudnite aspoň 3 dni pred odletom požiadať o cestovnú autorizáciu ESTA.