Je ESTA vízum alebo nie?

Aj napriek zaužívanému názvu ESTA víza je faktom, že elektronická autorizácia (ako sa správne má ESTA nazývať) nenahrádza klasické víza do usa, ktoré dostanete priamo do pasu. Autorizácia je plne elektronická, majú ju k dispozícii v letiskových systémoch a je to len povolenie letieť v bezvízovom styku na územie Spojených štátov amerických – v skutočnosti o tom, či sa môžete na území USA zdržiavať rozhoduje vždy až úradník na americkom letisku. Pokiaľ však spĺňate všetky podmienky, nebude s tým najmenší problém a vy tak môžete navštevovať USA vždy na dobu až 90 dní a to pre obchodné (pracovné) aj turistické účely.

Víza do Ameriky

Občan ktoréhokoľvek cudzieho štátu, ktorý chce vstúpiť na územie USA musí získať americké víza. Prvou vecou ktorou potrebuje je pas. Tento cestovný dokument je vydaný krajinou v ktorej je žiadateľ občanom. Po získaní víz sú víza umiestnené v pase žiadateľa. 

Niektorí cestujúci viza do ameriky nepotrebujú. Je to však len vtedy, ak spĺňajú patričné podmienky a ich cesta je kratšia ako 90 dní. Vtedy môže občan požiadať o ESTA cestovnú autorizáciu a nepotrebuje klasické víza do USA. 

Cestujúci, ktorí plánujú dlhšiu návštevu USA potrebujú víza do Ameriky. Sú dva typy víz ktoré poskytuje veľvyslanectvo USA.

Prisťahovalecké víza do USA pre Slovákov:

Veľvyslanectvo USA v Bratislave vydáva prisťahovalecké víza do USA pre Slovákov. Občan musí mať trvalý pobyt na Slovensku. Občan, ktorý chce požiadať o prisťahovalecké vízum do Ameriky, musí byť sponzorovaný priamym príbuzným, ktorý má americké štátne občianstvo alebo trvalý pobyt v USA. Taktiež ak má schválenú petíciu budúcim americkým zamestnávateľom ešte pred podaním žiadosti o prisťahovalecké vízum. Viac druhov prisťahovaleckých víz nájdete na stránke Veľvyslanectva USA usvisas.state.gov

Neprisťahovalecké víza do USA pre Slovákov:

Neprisťahovalecké vízum je dočasný pobyt na území USA na konkrétne obdobie pre konkrétne účely. Neprisťahovalecké víza používajú Slováci na cestu do USA za účelom turistiky, služobnej cesty, štúdia, alebo krátkodobého zamestnania. Typickým príkladom takýchto víz do Ameriky môžu byť napríklad víza potrebné pre Work & Travel u mladých študentov, ktorí chodia na leto brigádovať do Ameriky. Oddelenie veľvyslanectva USA v Bratislave poskytuje vízové služby cestujúcim pre vstup do USA. Cestujúci z celého sveta, musia pred vstupom do USA spĺňať požiadavky na očkovanie, stanovené Úradom na kontrolu chorôb, Centers for Disease Control (CDC). Žiadatelia si musia rezervovať časenku a absolvovať pohovor pre žiadosť o americké vízum. Žiadosť sa podáva na veľvyslanectve USA v Bratislave. Žiadosti o neprisťahovalecké americké víza prijíma veľvyslanectvo USA v Bratislave len od Slovákov a občanov s povolením na pobyt na Slovensku. Občania, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku potrebujú vízové časenky. Čakacia doba môže byť aj niekoľko mesiacov. 

Turistické víza do USA už vďaka cestovnej autorizácii ESTA nie sú potrebné. Pokiaľ Vaša návšteva USA nepresiahne 90 dní klasické turistické vízum nahradila cestovná autorizácia ESTA. Na cestu do USA potrebujete iba platný biometrický cestovný pas SR s platnosťou ešte minimálne 6 mesiacov. Po návrate domov musí mať ešte jednu voľnú stranu. Vďaka programu bezvízového styku už viac turistické vízum na cestu do USA netreba. Stačí vyplniť cestovnú autorizáciu ESTA. Viac informácií nájdete na našej stránke – Čo je to ESTA alebo si môžete rovno podať žiadosť ESTA. 

Víza do Ameriky alebo ESTA. Čo je pre mňa najlepšie?

Či potrebujete víza do ameriky alebo Vám stačí cestovná autorizácia ESTA závisí od dĺžky Vášho pobytu v USA. Pokiaľ Váš plánovaný pobyt v USA bude kratší ako 90 dní stačí Vám cestovná autorizácia ESTA. Vďaka cestovnej autorizácii ESTA viete získať povolenie pre vstup do USA za menej ako 72 hodín. Jednoducho vďaka nášmu balíčku služieb získate ESTA cestovnú autorizáciu. Ak Vás zaujímajú všetky podmienky a bližšie informácie k získania ESTA cestovnej autorizácií nájdete ich na stránke –  Čo je ESTA. 

Na čo si dať pozor?

ESTA je určená len na pobyt na území USA po dobu maximálne 90 dni, pričom musí ísť len o turistickú návštevu alebo súkromnú služobnú cestu. To znamená, že pokiaľ sa chystáte do Ameriky aj na menej ako 90 dní, ale cieľom tejto návštevy je napríkad štúdium alebo práca, budete potrebovať oficiálne víza do Ameriky. Tieto víza vydáva Veľvyslanectvo USA v Bratislave na osobnom pohovore. Pre viac otázok spojených s vybavením víz do Ameriky pre Slovákov nájdete na stránke Veľvyslanectva USA v Bratislave.

Často kladené otázky k vízam do USA

Víza do USA je dokument, ktorý umožňuje občanom ktoréhokoľvek cudzieho štátu vstup na územie USA.

Existuje niekoľko víz do ameriky. Najzákladnejšie sú prisťahovalecké a neprisťahovalecké. Ďalšie typy sú služobné, pracovné, študentské, vízum na výmenné programy atď. Všetky typy víz do USA nájdete na oficiálnej stránke Veľvyslanectva USA v Bratislave

Cena poplatkov za víza do USA začína na 160 amerických dolároch.

Ak Vaša cesta do USA nepresiahne 90 dní a ide o turistickú návštevu, stačí Vám cestovná autorizácia ESTA. Pokiaľ však Vaša návšteva USA bude trvať dlhší čas ako je stanovených 90 dní alebo pôjdete do USA pracovať/študovať, budete potrebovať americké víza.

Esta povolenie jednoducho vybavíte online cez našu cestovnú agentúru.