V tomto článku sa dozviete, čo robiť a nerobiť pri Vašom prvom pohovore po prílete do USA. Ak do USA letíte poprvýkrát, pravdepodobne máte trochu obavy z toho, čo vás čaká po prílete na prvé letisko v Spojených Štátoch. Každý cestujúci tu musí absolvovať krátky pohovor s úradníkom CBP (Customs and Border Protection). V skutočnosti totiž až tento úradník rozhoduje o tom, či budete na územie Spojených Štátov vpustení alebo nie. Nemusíte mať ale strach, pripravíme vás krok po kroku na to, čo vás čaká a aký je účel tejto kontroly.
Po dlhom a namáhavom lete sa veľmi pravdepodobne postavíte do dlhej rady v príletovej hale, kde budete čakať na svoj prvý pohovor. V závislosti od letiska, na ktoré mate namierené, bude táto kontrola aj prebiehať. Vo veľa letiskách ešte kontrola priebeha „starým“ štýlom, teda asistenčný pracovník vás hneď po príchode do príletovej haly rozdelí na:
– tých, ktorí letia do USA na ESTA / víza poprvýkrát
– tých, ktorí letia na ESTA aspoň 2.krát (v systéme už sú ich údaje)
Napríklad v Los Angeles (letisko LAX) prvú prácu za úradníka spraví malý automat – nasmímate v ňom Váš biometrický cestovný pas, následne systém skontroluje, či máte platnú ESTA autorizáciu a dostali ste sa tak na územie USA legálne. Hneď po tom vás automat vyzve na sken odtlačkov prstov oboch rúk a na záver si vás ešte vyfotí. Potom vám systém vytlačí malý papierik s vašou fotografiou, ktorý rozhoduje o tom, do ktorej rady sa postavíte. Ak letíte do USA na ESTA povolenie opakovane, obvykle bude tento proces veľmi jednoduchý a budete asistenčným pracovníkom smernení ku dlhšiemu pultu, kde naraz sedí viacero úradníkov a vy prídete ku jednému z nich. Ten sa Vás už spýta obvykle iba na účel cesty, ako dlho sa zdržíte a do pasu dostanete pečiatku spoločne s dátumom, do ktorého musíte územie USA opustiť.
Ak ale letíte do USA poprvýkrát, automat vám túto informáciu vytlačí na lístok a vy sa budete musieť postaviť do dlhšieho radu ľudí, kde bude pohovor o niečo dôkladnejší. Toto čakanie môže trvať kľudne aj 2 hodiny, preto si pripravte dostatočnú časovú rezervu na záležitosti po prílete, ako napríklad vyzdvihnutie prenajímaného auta, prípadne autobusové alebo iné spoje z letiska do Vášho cieľa. Ak letíte podruhýkrát a pri výstupe z lietadla sa poponáhľate a nebudete tak medzi poslednými prichádzajúcimi do haly, dá sa celý proces absolvovať aj za 10 minút.
Ak letíte v skupine, povedzte to rozdeľujúcemu assistenčnému pracovníkovi, vďaka tomu sa budete držať spolu. Ak niektorí zo skupiny už predtým v USA boli, nech tiež počkajú s vami na pohovor pre „first-timerov“. Všetci budete môcť byť zavolaní ako skupina, rýchlejšie sa vybavíte a úplne stačí, ak za celú skupinu bude hovoriť jeden človek.
Na čo sa úradník bude pýtať?
Myslite na to, že úradníci na letiskách majú takmer neobmedzenú právomoc „poslať vás domov“. Ich prácou je udržať USA v bezpečí a pri najmenšej pochybnosti o čistote vašich úmyslov, nebudú váhať tieto právomoci použiť. Ak sa vám aj podarí dostať sa na obávanú „Secondary inspection“, ešte nemusí byť všetko stratené.
Čo teda bude úradníka zaujímať?
– Predovšetkým to, či ste už v USA v minulosti boli, či ste tam boli legálne, či ste tam nepracovali, či ste opustili územie v priebehu platnosti víz.
– Je možné, že sa bude zaujímať o vašu rodinu, ak žije v USA. Ak naviac v USA žije takáto rodina nelegálne, môže úradník poňať podozrenie , že sa ku nim chcete pridať a vstup vám odmietnuť.
– Úradníka budú určite zaujímať ciele vašej cesty v USA. Ak nebudú sedieť s tým, čo ste vyplnili v ESTA, alebo pri týchto otázkach budete „hapkať“, veľmi pravdepodobne to bude dôvod na „Secondary inspection“.
– Úradník bude chcieť vedieť, kedy sa z USA vraciate. Veľmi pravdepodobne bude chcieť vidieť spiatočnú letenku a pokiaľ budete letieť sám, tak bez tejto letenky a ďalších dôkazov o úmysloch opustiť USA včas, budete poslaní na „Secondary Inspection“. Dôrazne doporučujeme mať pri sebe túto letenku vytlačenú, hoci len jej rezerváciu. Letenku v telefóne nemusia úradníci akceptovať. Pokiaľ ste rezervovali pod jedným kódom letu (v jednej rezervácii) aj spiatočný let, túto spiatočnú letenku uvidí úradník v systéme a je pravdepodobné, že ju nebude chcieť od vás ani vidieť. Vyvarujte sa neurčitým odpovediam, že ešte neviete, kedy sa vrátite, alebo že pre vás vystavená spiatočná letenka nemusí znamenať naozajstný dátum odletu.
– V prípade pochybností môžu chcieť úradník vidieť dôkazy o tom, že máte dostatočné finančné prostriedky na váš pobyt v USA
– Pripravte sa na možné doplňujúce otázky, ak letíte do určitého miesta, úradníka môže zaujímať prečo tam letíte. Ak letíte za niekým konkrétnym, bude ho zaujímať kto to je a aký je ku nemu váš vzťah.
– Úradníka môže zaujímať vaše zamestnanie doma, rodina atď. Ak letíte v skupine, bude sa pýtať, či ste rodina a ak nie ste tak odkiaľ sa poznáte a prečo letíte spolu.
– Nezabudnite, že takmer všetky informácie o vás už úradníci pri prílete majú. Účelom tohto pohovoru je zistiť súlad so skutočnosťou a pokiaľ akákoľvek z informácií nebude presvedčivá, bude to dôvodom na „Secondary inspection“
– úradník sa môže spýtať na čokoľvek, buďte kľudní, odpovedajte pravdivo
– ak neviete anglicky, pripravte si na papierik aspoň odrážkovité informácie o tom kam idete, za kým, prečo atď.
Čo je Secondary Inspection?
Tento pojem budete počuť po tom, čo „neprejdete“ úspešne prvým kolom pohovoru opísaným vyššie. Nebudete v hale ale v menších vyšetrovacích miestnostiach, pravdepodobne spolu s desiatkami ďalších ľudí rôznych národností. Na tomto mieste už máte nárok na prekladateľa. Reálne vám totiž hrozí deportácia a tá by pre vás mohla znamenať, že sa vám brány USA zatvoria minimálne na 10 rokov. Len tak mimochodom, náklady na letenku domov hradí na vlastné náklady aerolinka, s ktorou ste do USA prileteli. Preto často robia aerolinky predvýber a vlastnú kontrolu dokladov, úmyslov a platnej ESTA autorizácie na letiskách už v Európe.
V oblasti zvanej Secondary inspection sa vám bude venovať jeden úradník, ktorý detailne overí vaše tvrdenia, ktoré prišli úradníkovi v prvom kole podozrivé. Napríklad sa sem dostanete ak nemáte spiatočnú letenku domov. Ešte stále ho môžete presvedčiť, že v telefóne máte letenku v PDF. Môžete sa sem dostať, ak niekto s rovnakým menom je v USA hľadaný. Môžete sa sem dostať, ak poviete, že idete navštíviť na leto brata na Floride a občas mu pokosíte trávnik a on vás uňho za to nechá zadarmo. Toto je čierna práca a pre vás automatický zákaz vstupu na územie USA po dobu 10 rokov. Navyše už nikdy nepocestujete na ESTA.
Na tomto mieste sú vaše práva už značne obmedzené a počítajte s tým, že úradníci sa nebudú ponáhľať vyriešiť váš problém rýchlo.
Je kľudne možné, že po 10 hodinovom lete strávite tu ďalších 5 hodín a o ďalších 5 poletíte zase domov. Ak sú vaše úmysly iba turistické alebo obchodné a nemáte z minulosti žiadny prehrešok v USA, nemáte sa čoho obávať. Klienti, ktorí cez nás vyplnia ESTA autorizáciu, získavajú asistenčné a poradenské služby aj pre takéto prípady zdarma.
Prajeme vám príjemný pobyt v Spojených Štátoch!