New York City: Mesto, ktoré nikdy nespí

  • Post category:Aktuality

New York City je jednou z najpopulárnejších destinácií v USA a nie je sa čo diviť! Je to mesto plné energie, kultúry a nekonečných možností. Je známe svojou neustále pulzujúcou atmosférou a je jedným z najživších miest na svete.

Geografické rozdelenie

New York je rozdelený na časti, každá s vlastnou atmosférou a charakterom. Manhattan je srdcom mesta, kde sa nachádzajú slávne časti ako Times Square a Wall Street. Brooklyn ponúka bohémsku atmosféru a vintage obchody. Queens je známy svojou kultúrnou rozmanitosťou a prekrásnymi parkmi. Bronx je domovom Yankees Stadium a známej štvrti Little Italy. Staten Island ponúka únik do prírody a nádherné výhľady na Manhattan.

Miesta, ktoré nesmiete vynechať z Vášho itinerára

Jednou z hlavných atrakcií New Yorku je samotný Manhattan. Táto časť mesta je známa svojimi ikonickými pamiatkami a slávnymi ulicami. Ďalej máme Wall Street, ktorý sa nachádza v srdci finančného dištriktu, nájdete Zlatého býka – sochu býka, ktorá sa stala symbolom prosperity a finančného trhu. Navyše, v blízkosti Wall Street sa nachádza aj 21 century, obchod, ktorý je známy svojimi cenovo dostupným značkovým oblečením a obuvou, a je exkluzívne dostupný iba v New Yorku.

Jednou z najdôležitejších historických pamiatok, ktorá priťahuje množstvo návštevníkov, je Memoriál dvojičiek. Táto pamätná lokalita je venovaná obetiam teroristického útoku z 11. septembra 2001, kedy boli zničené Dvojičky – Svetové obchodné centrum. Memoriál je miestom spomienky a reflektuje silu a odhodlanie Newyorčanov. Návšteva tohto miesta je dôležitým momentom na uctenie pamiatky obetí a prehľad o udalostiach, ktoré zmenili svet.

Ak sa chcete dostať nad hustý ruch New Yorku a obdivovať panorámu mesta, navštívte najvyššiu budovu v meste – One World Trade Center. Táto impozantná stavba, ktorá stojí na mieste bývalého WTC, sa vďaka svojej výške a umiestneniu ponúka ohromujúci výhľad na celý Manhattan.

V New Yorku sa nachádza aj mnoho kulinárskych oblasti, kde môžete ochutnať jedlá z rôznych krajín. Little Italy je známe svojimi talianskymi reštauráciami a autentickou atmosférou. Môžete si vychutnať čerstvé cestoviny, pizzu alebo typické dezerty ako cannoli. Chinatown je ďalšou štvrťou, ktorá ponúka skvelé čínske jedlo a atmosféru. Tu si môžete vychutnať rozmanité jedlá, ako sú dim sum, pekingská kačica alebo známy bubble tea.

Pri návšteve New Yorku je nevyhnutné navštíviť aj známe symboly mesta. Socha slobody, ktorá sa nachádza na Liberty Island, je ikonickým symbolom slobody a príchodu do nového sveta. Central Park je jedným z najkrajších miest v meste. Tento rozsiahly park ponúka únik zo zhonu veľkomesta a ponúka možnosť na prechádzky, pikniky a športové aktivity. Môžete sa tu prejsť po známych cestách ako Bow Bridge alebo Bethesda Terrace, navštíviť pamätník Johna Lennona, alebo si užiť relax v jednom z mnohých trávnatých priestorov.

Pre milovníkov umenia a histórie z celého sveta je tu Metropolitné múzeum, známe ako MET, je jedným z najväčších a najprestížnejších múzeí na svete. Nachádza sa na Upper East Side a ponúka rozsiahlu zbierku umenia z rôznych období a kultúr.

Ako sa po New Yorku pohybovať a kde sa dá ušetriť

Keď sa budete pohybovať po New Yorku, máte na výber rôzne spôsoby dopravy. Mesto má rozsiahlu sieť metra, ktorá vám umožňuje rýchlo a pohodlne cestovať po celom meste. Okrem toho môžete využiť UBER alebo LYFT a tiež aj žlté taxíky, ktoré sú ikonou New Yorku, alebo sa prejsť pešo a objaviť skryté perly mesta.

Pri plánovaní návštevy New Yorku je dôležité si naplánovať rozpočet. Mesto môže byť drahé, ale existujú aj lacnejšie možnosti. Jednou z najznámejších možností je CityPASS. CityPASS je vstupenka, ktorá vám umožňuje navštíviť vopred vybrané atrakcie s výraznou zľavou. Medzi najobľúbenejšie atrakcie, ktoré CityPASS ponúka, patria Empire State Building, Muzeum prírodných vied, Metropolitné múzeum umenia (MET) a ďalšie. Tento balíček je skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú vidieť viacero hlavných atrakcií mesta za výhodnú cenu.

Okrem CityPASS existujú aj ďalšie alternatívy, ako napríklad New York Pass a Explorer Pass, ktoré ponúkajú podobné možnosti s rôznymi kombináciami atrakcií. Je dôležité si porovnať tieto balíčky a vybrať si ten, ktorý najviac vyhovuje vašim preferenciám a záujmom. Všetky tieto možnosti vám umožňujú efektívne plánovať a využiť váš čas v New Yorku, a zároveň ušetriť peniaze.

New York je skutočne jedinečné miesto, ktoré ponúka množstvo aktivít a skúseností. Jeho rozmanitosť, kultúra a pulzujúca atmosféra robia z neho nezabudnuteľný cestovateľský cieľ. Nech už vás láka jeho pamiatky, nákupy, jedlo alebo život plný ruchu, New York vás určite nesklame.

Tipy na záver

1. Ak chcete zažiť neuveriteľný pohľad na New York z iného uhla, odporúčame vám vyskúšať prelet v helikoptére. Táto adrenalínová skúsenosť vám umožní obdivovať panorámu mesta, slávne mrakodrapy a krásu Central Parku z pohľadu vtáka.

2. Nevynechajte tiež príležitosť navštíviť Niagarské vodopády z New Yorku. Cesta z New Yorku na Niagarské vodopády je jedným z najobľúbenejších výletov v tejto oblasti.

3. A na záver, určite si nezabudnite vybaviť Vašu ESTA autorizáciu, vďaka ktorej budete môcť cestovať do USA. Autorizácia Vám bude platiť na 2 roky a viete na ňu cestovať opakovane.