Chybné čipy v slovenských cestovných pasoch

  • Post category:Aktuality

Máte slovenský pas vydaný v období 11. november 2022 – 30. január 2023?
Čítajte prosím pozorne.

Slovenská polícia priznala, že medzi 11. novembrom 2022 a 30. januárom 2023 boli niektoré cestovné pasy vydané s chybnými čipmi, ktoré nemuseli byť správne načítané na svetových letiskách. Polícia teraz preveruje tieto pasy a Slovákom rozosiela upozornenia (email/SMS) na chybný čip. 

Preto ak máte cestovný pas s dátumom vydania vo vyššie uvedenom rozmedzí dátumov a nedostali ste nijakú výzvu, spozornite. Riziko pri nevymenenom pase je pomerne vysoké a mohlo by Vám spôsobiť značné problémy pre Vašu cestu do USA. Dôrazne Vám odporúčame nechať si overiť bezchybnú funkčnosť pasu v mieste vydania a to ešte pred podaním žiadosti o ESTA autorizáciu (v prípade výmeny pasu za nový by ste potrebovali novú žiadosť ESTA, keďže je viazaná na konkrétny pas).

V Európskej únii sme síce zvyknutí cestovať iba s občianskym preukazom, v USA je ale funkčný biometrický pas základnou podmienkou pre vstup do krajiny. V krajnom prípade môžete byť dokonca bez problémov vpustení do lietadla pri odlete a problém môže nastať až po prílete naletisko v USA na stanovisku Imigračnej a colnej kontroly, kde je potrebné tento pas správne načítať. Prajeme Vám, aby Vás nič podobné nestretlo a Vaša cesta prebehla bez problémov.  
Ak ale predsa budete akúkoľvek pomoc počas Vašich ciest do USA potrebovať, vtedy najviac oceníte náš balíček služieb.