Cesta na Kubu a ESTA

  • Post category:Aktuality

Kuba je jednou z najvyhľadávanejších cestovateľských destinácií v Karibiku. Ak ste ale trávili Vašu dovolenku práve tu po 21.1.2021 a chcete navštíviť Spojené Štáty, tak máte bohužiaľ problém. Vo Visa Waiver programe (ESTA) to už nepôjde a je potrebné žiadať o bežné B1/B2 víza na ambasáde. A to platí aj pre prestup.

Vzťahy medzi USA a Kubou sú komplikované cca od roku 1959, kedy sa k moci dostal Fidel Castro. Kuba sa stala socialistickým štátom, Castro posilnil vzťahy so Sovietskym zväzom a zaviedol clá na dovoz tovaru z USA. V kontexte prebiehajúcej studenej vojny to viedlo až ku obchodnému embargu zo strany USA, ktoré uvalil na Kubu ešte prezident Kennedy. 
Vzťahy sa zlepšili až za prezidenta Obamu, kedy sa obnovili výletné lode z USA a pravidelné lety. Za prezidenta Trumpa sa však situácia obrátila a a bol obnovený zákaz cestovania na Kubu pre občanov USA na turistické účely.Prezident Biden zatiaľ formálne neupustil od zavedených obmedzení, hoci jeho prejavy naznačujú budúce uvoľnenie situácie.

Bohužiaľ, Kuba bola 21.1.2021 zo strany USA znovu pridaná na zoznam štátov podporujúcich terorizmus a preto Vám razítko Kuby v pase spôsobí pri ceste do USA problémy. V posledných dňoch CBP začalo aktívne preverovať cestujúcich, či v minulosti nenavštívili Kubu a skúsenosti ľudí z celého sveta hovoria, že im neumožnili vstup do USA, prípadne im ho umožnili ale následne ESTA autorizáciu pre ďalšie vstupy zrušili. Informácia o predchádzajúcej ceste na Kubu pribudla aj na úvodnej oficiálnej stránke programu ESTA.  Pokiaľ ste Kubu navštívili pred uvedeným dátumom, podľa zdrojov veľvyslanectva USA vo Francúzsku by to nemal byť problém, buďte napriek tomu pred Vašou cestou ostražití a pre každý prípad si radšej vybavte štandardné turistické víza na ambasáde. 
Pokiaľ ste Kubu navštívili po uvedenom dátume, určite na ESTA necestujte a to ani v prípade tranzitu cez územie USA, napriek tomu, že Vám môže byť autorizácia  schválená. Je veľmi pravdepodobné, že Vám na letisku v USA bude vstup/prestup odmietnutý.