Cesta na Kubu a ESTA

  • Post category:Aktuality

Cestovanie na Kubu je jednou z najvyhľadávanejších cestovateľských destinácií v Karibiku. Ak chcete cestovať na Kubu po dátume 21.1.2021 a chcete navštíviť Spojené Štáty, tak máte bohužiaľ problém. Vo Visa Waiver programe (ESTA) to už nepôjde a je potrebné žiadať o bežné B1/B2 víza na Kubu na ambasáde. A to platí aj pre prestup.

Pokiaľ máte záujem o cestu do USA po tom, čo ste cestovali na Kubu nebudete môcť požiadať o ESTA cestovnú autorizáciu. Na cestu do Kuby budete potrebovať neprisťahovalecké víza typu B-1 alebo B-2. 

Víza B-1 sú služobné víza určené za účelom služobných ciest. Tieto víza na Kubu sú určené pre Vás vtedy, ak idete na rokovania s obchodnými partnermi, na vedecké alebo vzdelávacie konferencie alebo pre podpisovanie zmlúv. Víza B-2 su určené pre turistiku, návštevy príbuzných, priateľov, cestovania, alebo kvôli lekárskej starostlivosti. Tieto víza typu B-2 sú určené pre rekreačné účely.  

Víza na Kubu B-1 a B-2 sa zvyknú kombinovať ako jedno vízum:B-1/B-2, pretože sú v jednej kategórii. Viac informácií o neprisťahovaleckých vízach, ktoré potrebujete pri ceste na Kubu nájdete na stránke Veľvyslanectva USA na Slovensku.

Vzťahy medzi USA a Kubou sú komplikované cca od roku 1959, kedy sa k moci dostal Fidel Castro. Kuba sa stala socialistickým štátom, Castro posilnil vzťahy so Sovietskym zväzom a zaviedol clá na dovoz tovaru z USA. V kontexte prebiehajúcej studenej vojny to viedlo až ku obchodnému embargu zo strany USA, ktoré uvalil na Kubu ešte prezident Kennedy. 
Vzťahy sa zlepšili až za prezidenta Obamu, kedy sa obnovili výletné lode z USA a pravidelné lety. Za prezidenta Trumpa sa však situácia obrátila a a bol obnovený zákaz cestovania na Kubu pre občanov USA na turistické účely.Prezident Biden zatiaľ formálne neupustil od zavedených obmedzení, hoci jeho prejavy naznačujú budúce uvoľnenie situácie.

Žiaľ, Kuba bola 21.1.2021 zo strany USA znovu pridaná na zoznam štátov podporujúcich terorizmus a preto Vám razítko Kuby v pase spôsobí pri ceste do USA problémy. V posledných dňoch CBP začalo aktívne preverovať cestujúcich, či v minulosti nenavštívili Kubu a skúsenosti ľudí z celého sveta hovoria, že im neumožnili vstup do USA, prípadne im ho umožnili ale následne ESTA autorizáciu pre ďalšie vstupy zrušili. Informácia o predchádzajúcej ceste na Kubu pribudla aj na úvodnej oficiálnej stránke programu ESTA.  Pokiaľ ste Kubu navštívili pred uvedeným dátumom, Vaša cesta do USA by nemala byť problém, buďte napriek tomu pred Vašou cestou ostražití a pre každý prípad si radšej vybavte štandardné turistické víza na ambasáde. 

Pokiaľ ste cestovali na Kubu po uvedenom dátume, určite na ESTA necestujte a to ani v prípade tranzitu cez územie USA, napriek tomu, že Vám môže byť autorizácia  schválená. Je veľmi pravdepodobné, že Vám na letisku v USA bude vstup/prestup odmietnutý.

Často kladené otázky k vízam B-1/B-2

Pri B-1/B-2 musíte jasne preukázať, že idete na dočasnú cestu do USA. Musíte mať dostatok finančných prostriedkov k dispozícii, aby ste pokryli všetky výdavky spojené s cestou do USA. Pri Vašej komunikácii s americkou administratívou potrebujete preukázať, že neplánujete zostať v USA natrvalo. Proces vybavovania víz typu B-1/B-2 je zdĺhavý a náročný, ktorý zahŕňa aj stretnutie so zástupcami veľvyslanectva USA. Náklady sú oproti ESTA výrazne vyššie. Za vybavenie víz typu B-1/B-2 zaplatíte 160 USD v porovnaní s ESTA za ktorú zaplatíte len 21 USD. Cestovná autorizácia ESTA priniesla v oblasti víz obrovský prielom. Pomocou ESTA viete po dobu 90 dní navštíviť USA. Vybavenie ESTA je jednoduché. Zaberie Vám asi 10 minút a do 72 hodín máte povolenie na cestu do USA.

Hlavnou výhodou neprisťahovaleckých víz B-1/B-2 je povolená dĺžka pobytu v USA. S vízami B-1/B-2 Váš pobyt môže trvať nepretržite až 180 dní a víza su platné 15 rokov. ESTA cestovná autorizácia Vám umožňuje pobyt v USA 90 dní a povolenie navštíviť USA platí 2 roky.

O neprisťahovalecké víza typu B-1/B-2 nemôžu požiadať členovia posádok dopravných lodí a lietadiel, profesionálni umelci a zástupcovia médií.